serwisy tematyczne
Katalog rozwiązań
Newsletter
artykuly-6

10.10.2008
Firmy wciąż wdrażają ERP tanim sumptem

Przedsiębiorstwa dopinają budżety na nowy rok. Pula na inwestycje znów będzie większa niż w minionych latach. Firma Columbus IT przestrzega, aby nie wdrażać systemów IT jak najniższym kosztem, rezygnując z analiz przedwdrożeniowych. Rzekomo tani projekt przekroczy wówczas budżet a aplikacje rozczarują.

Kilkunastoprocentowy wzrost popytu tylko na systemy klasy ERP, prognozowany przez firmę analityczną IDC, stawia Polskę wśród najszybciej rozwijających się państw w Europie. Ten wzrost jednak może być wyższy, jeśli firmy nie będą oszczędzać na analizach przedwdrożeniowych.

- Koszt ich przeprowadzenia może pochłonąć nawet 10 proc. wartości całej inwestycji. To dużo, ale ryzyko po rezygnacji z analizy może być jeszcze większe – mówi Piotr Szczerbiak, dyrektor konsultingu Columbus IT.


Każdego roku, zależnie od oceny ośrodków analitycznych, 30-50 proc. wdrożeń nie kończy się w terminie lub generuje wyższe koszty niż początkowo planowano. Jednym z kluczowych powodów jest brak analizy przedwdrożeniowej.

– Bez jasno zdefiniowanych celów projektu i strategii wdrożenia oraz jego zakresu procesowego należy liczyć się nie tylko z dodatkowymi wydatkami, ale też spadkiem produktywności firmy w pierwszym okresie użytkowania systemu – dodaje Wojciech Karwowski, project manager w Columbus IT.

 

 

wnp

Autor: Adam Brzozowski

Źródło: www.wnp.plWszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności
Projekt: 2BITS