serwisy tematyczne
Katalog rozwiązań
Newsletter
aktualnosci-6

09.12.2008
Cyberprzestępstwa wynikiem łatwego zarobku w Internecie

Jak podaje Gazeta Wyborcza, setki osób w Polsce pracuje jako „słupy” piorąc brudne pieniądze, które pochodzą z internetowych kradzieży.

Łatwy zarobek przez Internet kusi przede wszystkim ludzi bezrobotnych, studentów i nauczycieli. A ofert proponujących tego typu zajęcie pojawia się wiele. „Stanowisko kierownicze. Tylko kilka godzin tygodniowo, bez żadnych dodatkowych umiejętności. Wystarczy komputer i dostęp do Internetu” – tego typu informacje docierają w setkach e-maili do milionów użytkowników poczty elektronicznej w Polsce. Ogłoszenia pojawiają się również w oficjalnych studenckich biurach karier.

Nie dziwi fakt, że tak wiele osób korzysta z tego typu ofert biorąc pod uwagę, że praca faktycznie nie jest skomplikowana. Do obowiązków „słupa” należy bowiem przyjmowanie przelewów na swoje konto oraz przekazywanie ich dalej, zgodnie z telefonicznymi wskazówkami. Dzięki temu można sporo zarobić - nawet 7-10 proc. od każdej przelanej kwoty.

Osoby pracujące w ten sposób często nie zdają sobie sprawy, że tak naprawdę są tylko narzędziem w ręku cybergangów i uczestniczą w międzynarodowym przestępczym procederze. Polega on na tym, że gangi okradają konta w bankach internetowych, wyłudzając od ich właścicieli hasła i kody dostępu. Skradziona gotówka wpływa na konto „słupa”, który nieświadomie pierze przelane pieniądze. Wykonując swoją pracę, wyjmuje gotówkę i przekazuje ją zagranicę, najczęściej na rachunki bankowe internetowych przestępców z Rosji czy Ukrainy i za to dostaje wynagrodzenie. Wykonując jeden przelew można „zarobić” nawet do 5 tysięcy złotych.  

Zdaniem specjalistów Związku Banków Polskich, do wyprania jest góra pieniędzy gdyż z kont Polaków, Niemców, Węgrów i Bułgarów znika miesięcznie nawet kilkadziesiąt milionów euro.

Policja, idąc śladem skradzionych pieniędzy potrafi  bardzo szybko namierzyć  „słupa”. Najczęściej jednak na nim ślad się urywa. Za pranie brudnych pieniędzy grozi do 8 lat więzienia.

Źródło: Redakcja portalu spoleczenstwoinformacyjne.plDodaj komentarz
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 
Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności
Projekt: 2BITS