serwisy tematyczne
Katalog rozwiązań
Newsletter
zawartosc-serwisu-6
„Ludzie nie powinni dojeżdżać do pracy, ale praca winna docierać do ludzi przez telefon i Internet”
Jack Nilles

 

W czasach starożytnych liczyła się wielkość pola, na którym uprawiano ziemię. Jedynie najbogatsi wasale mogli pozwolić sobie na takie wygody. Większość ówczesnych poddanych miało swoje własne poletka i zagrody, które pomagały utrzymać rodzinę. Plony oraz bydło sprzedawali na pobliskich targowiskach gdzie zjeżdżali ludzie z pobliskich wiosek, aby sprzedać, poplotkować czy zasięgnąć informacji o tym, co dziej się w innej części państwa. Miejski rynek był miejscem spotkań kupujących i sprzedających, poszukujących pracy i oferujących pracę.

Z racji małej a właściwie praktycznie żadnej mobilności ze strony pracowników, okazało się, że przynależność do jednego pracodawcy stała się niejako przymusem. Spowodowane to było odległościami, jakie dzieliły ówczesne miasta w okolicach, których najczęściej toczyło się życie.

Zmiany, jakie dokonały się od czasów średniowiecza zawdzięczamy w głównej mierze rewolucji technologicznej. Ta z kolei przyczyniła się do zwiększenia przepływu ludzi, usług i towarów. Powstały nowe usługi oraz zawody, jakie do tej pory nie miały szans rozwoju. Jednym z takich nowopowstałych elementów jest forma wykonywanej pracy. Fizyczna obecność pracownika w zakładzie pracy ma coraz mniejsze znaczenie, większe znaczenie ma to, w jaki sposób powierzone mu zadania zostaną wykonane i istnienie łatwej komunikacji pomiędzy pracownikiem a pracodawcą.

Praca kojarzy nam się z codziennym wychodzeniem do oddalonego miejsca pracy, dojazdem zatłoczonymi drogami, a po jej zakończeniu powrotem do domu. Pracę zwykle wykonuje się w jakimś określonym miejscu.

Natomiast telepraca jest rozumiana jako praca wykonywana z dala od klasycznego miejsca zatrudnienia, przy użyciu współczesnych technologii teleinformatycznych takich jak Internet, telefon, wideotelefon itp. Kojarzy się głównie z pewnymi czynnościami wykonywanymi we własnym mieszkaniu. Charakteryzuje się stosunkowo elastycznym czasem jak i samym wykonywaniem pracy, czy to w domu czy też w trasie.

Zapraszamy
Zespół Redakcyjny spoleczenstwoinformacyjne.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności
Projekt: 2BITS